Dlaczego plastikowe palety są lepsze niż drewniane?

W dzisiejszych czasach odchodzi się od drewnianych palet na rzecz plastikowych odpowiedników, które sprawdzają się w codziennej pracy m.in. na każdym magazynie.

W dzisiejszych czasach odchodzi się od drewnianych palet na rzecz ich odpowiedników pod postacią plastikowych palet. Wynika to między innymi z tego, że plastik ma zdecydowanie dłuższą żywotność niż drewno i lepiej sprawdza się w codziennej pracy m.in. na każdym magazynie, a dzięki możliwości ponownego przetworzenia nie zanieczyszczają środowiska. Sprawdź co takiego sprawia, że plastikowe palety stały się pierwszym wyborem dla większości przedsiębiorstw. 

Dłuższa żywotność palet plastikowych

Standardowe palety z drewna średnio zużywają się po 4 miesiącach użytkowania, a zanim do tego dojdzie to noszą ślady ostatniego transportu, np. mogą być niedomyte czy nawet popękane – co może zagrażać życiu w magazynach wysokiego składowania (każdy magazynier po znalezieniu pękniętej palety drewnianej powinien bezzwłocznie usunąć ją z magazynu). Z paletami plastikowymi nie ma takiego problemu, ponieważ są one bardziej trwałe i zdecydowanie bardziej higieniczne.

W przypadku wysyłek morskich palety drewniane należy poddać fumigacji – czego palety plastikowe nie wymagają.

Żywotność palet z plastiku osiąga co najmniej 4 lat, a w trakcie ich ciągłego stosowania nie noszą takich uszkodzeń i śladów użytkowania, których możemy doświadczyć przy stosowaniu drewnianych palet.

Wysoka wytrzymałość plastikowych palet

Plastikowe palety są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Konstrukcja palet z tworzywa sztucznego jest bardzo wytrzymała i nie pęka pod wpływem większego ciężaru czy upadku z wysokości. Co więcej palety z plastiku nie posiadają gwoździ lub innych metalowych wkrętów, które mogłyby zniszczyć towar, zranić operatora wózka widłowego lub przy poluzowaniu doprowadzić do rozpadu całej konstrukcji.

Oprócz tego, plastikowe palety zachowują swoją trwałość niezależnie od miejsca przechowywania, gdyż tworzywo jest wysoce odporne na czynniki atmosferyczne, temperaturę, wilgoć i w porównaniu do palet drewnianych również na szkodniki (owady czy gryzonie).

Palety z plastiku są uniwersalne

Palety z plastiku są bardzo uniwersalne, ponieważ istnieją narzucone standardy w obrocie palet. Dzięki temu można je w łatwy sposób przemieszczać i ustawiać na każdej przestrzeni magazynowej.

W dodatku część z nich można sztaplować, czyli są zaprojektowane w taki sposób, by zaoszczędzić miejsce i zredukować koszty transportu. Ta funkcjonalność jest niebywale ważna dla klientów, którzy cenią sobie zminimalizowanie powierzchni zajmowanej przez puste palety na magazynie.

Wiele wariantów palet z tworzywa sztucznego

Na rynku można znaleźć palety plastikowe w standardowych, jak i mniejszych rozmiarach idealnie nadających się na ekspozycje towaru w sklepach – mowa o pół paletach 800×600 mm i ćwierć paletach 600×400 mm.

Należy także podkreślić, że palety z plastiku dostępne są w różnych wariantach pod względem blatu. Część palet posiada blat o powierzchni antypoślizgowej i lekko chropowatej, a inne z kolei posiadają wystające krawędzie, zabezpieczające towar przed przesuwaniem podczas transportu.

Dlaczego palety plastikowe są ekologiczne?

Wiele osób słyszących słowo plastik uważa, że palety wykonane z tworzyw sztucznych są szkodliwe dla środowiska. To jednak nieprawda, ponieważ nie są one przeznaczone do jednorazowego użytku, tak jak inne przedmioty typu sklepowa torba na zakupy.

Ponadto są palety z plastiku wytwarzane są z przetworzonych odpadów dostających drugie życie i mogą służyć przez kilka dobrych lat, by następnie po zużyciu przekazać taką paletę do recyklingu, w celu jej dalszego wykorzystania.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: